SYMETAL FOIL INDUSTRY S.A.

Telefon / Phone: +302262053111

Adres / Address: AGIOS THOMAS 320 11 OINOFYTA, VIOTIA

Stand No: H1-E140

Product Categories:

1.4 Yari Bitmis Ürünler, Ara Üretimler
1.4.1 Haddelenmis Ürünler
3.1.5 Yüzey Kaplama

Symetal is involved in the production of a wide variety of aluminium foil products, mainly used in packaging solutions for the food, pharmaceutical and tobacco industries. With more than 40 years’ experience and expertise in aluminium foil rolling and converting processing and export activity in 70+ countries, Symetal offers tailor-made and innovative, high value-added solutions covering the needs of the most demanding global customers. Symetal is an aluminium segment subsidiary of ElvalHalcor, a leading global industrial producer of aluminium and copper products.

Symetal owns two state-of-the-art production facilities in Greece.

• The Oinofyta rolling plant specialises in the production of plain aluminium foil in various gauges and alloys for a range of usages, including flexible and pharmaceutical packaging, food containers, automotive rechargeable batteries and technical applications.

• The Mandra converting plant specialises in the conversion of aluminium foil into a number of packaging applications, carrying out aluminium foil coated and/or laminated with paper for products used in food, pharmaceutical and tobacco industries.

Being a strategic partner of major consumer, food and pharmaceutical packaging manufacturers, Symetal leverages on its technical expertise and implements a growth strategy which is founded on the principles of sustainability and the core essentials of the ESG pillars, creating value for all stakeholders.

Symetal, gida, ilaç ve sigara endüstrileri için esnek ambalaj çözümlerinde kullanilan genis bir alüminyum folyo ürün yelpazesinin üretimine sahiptir. 40 yildan fazla deneyim ve alüminyum folyo haddeleme ve dönüsüm isleme konusundaki uzmanligi ile 70’den fazla ülkeye ihracat yaparak, en talepkar küresel müsterilerin ihtiyaçlarini karsilamak için özel ve yenilikçi, yüksek katma degerli çözümler sunar. Symetal, lider bir küresel alüminyum ve bakir ürünleri endüstriyel üreticisi olan ElvalHalcor’un alüminyum folyo üretimi yapan istirakidir.

Symetal, Yunanistan’da iki adet son teknoloji üretim tesisi sahibidir.

• Oinofyta haddeleme tesisi, esnek ve ilaç ambalaji, gida konteynerleri, otomotiv sarj edilebilir piller ve teknik uygulamalar gibi çesitli kalinliklardaki ve alasimlardaki düz (çiplak) alüminyum folyo üretiminde uzmanlasmistir.

• Mandra dönüstürme tesisi, gida, ilaç ve sigara endüstrilerinde kullanilan ürünler için kagitla kaplanmis ve/veya lamine edilmis ve farkli son kullanim alanlari için laklama islemi yapilmis alüminyum folyo üretiminde uzmanlasmistir.

Büyük tüketici, gida ve ilaç ambalaj üreticilerinin stratejik ortagi olarak, Symetal teknik uzmanligindan faydalanir ve sürdürülebilirlik prensipleri ile ESG (çevresel, sosyal ve yönetisim) temelleri üzerine kurulu bir büyüme stratejisi uygular, tüm paydaslar için deger yaratir.