ALUEXPO  – 7. Uluslararası Alüminyum Teknolojileri, Makina ve Ürünleri İhtisas Fuarı

Tarih: 3-5 Mart 2022
Yer: İstanbul Fuar Merkezi,  1. ve 2. Holler – İstanbul

Dünya alüminyum sektörünün en önemli organizasyonlarından ALUEXPO kapılarını açtı

Hannover Messe Ankiros Fuarcılık tarafından organize edilen ve bu yıl 7.si gerçekleştirilen ALUEXPO – Uluslararası Alüminyum Teknolojileri, Makina ve Ürünleri İhtisas Fuarı ve ALUS’10 – 10. Uluslararası Alüminyum Sempozyumu, 03-05 Mart 2022 tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’nin 1 ve 2’nci hollerinde gerçekleşti.

Pandemi gölgesinde geçen bu süre içerisinde ara verilen bir araya gelme ve yüz yüze görüşme eksikliği, özellikle sektörel fuarların dört gözle beklenmesine neden olmuştu. Alüminyum sektörümüzün olağanüstü başarılı performansı, yatırımların geçmiş dönemlerle kıyaslanamayacak ölçüde hızlanması, ihracatın sürekli rekorlar kırarak artması, hepimiz için gurur kaynağı oldu. Kısa sürede global alüminyum sektörünün en önemli buluşma noktalarından birisi olma özelliğini yakalayan ALUEXPO fuarı, sektörün bu yeni ivmesi ile beklenen ilgiyi ve başarıyı karşıladı.

Fuarın açılışında konuşma yapan T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank fuar ve alüminyum sektörü ile ilgili görüşlerini sunarak fuar katılımcılarını ziyaret etti.

Yoğun ilgi gören ALUEXPO fuarının 3. gününde T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede fuarı ziyaret ederek fuar katılımcılarını onurlandırdı.

Yine fuarın 3. günü eski Başbakanlarımızdan Ahmet Davutoğlu fuarı ziyaret ederek fuar ile ilgili olumlu görüşlerini beyan etti.

Kapsamı Genişleyen Fuar, Yeni Rekorlara İmza Attı

Bu sene ALUEXPO Fuarı için yenilikler ve yeni rekorlar senesi oldu. 2009’da 9 ve 10 nolu hollerde başlayan ALUEXPO bu sene yeni holler, yeni yerleşim ve rekor stand alanı ile taçlandı. 2019 da 9.197 m2 olan net stand alanı bu sene 11.700 m2 ye ulaşarak %27 artış gösterdi. Bu alan üzerinde 203 yerli, 29 ülkeden 145 yabancı olmak üzere toplam 348 firma, en yeni teknolojilerini, en yaratıcı ürünlerini alüminyum dünyasına sundular.

Ziyaretçiler

Bu yıl Aluexpo Fuarı, 2.393 yabancı ve 10.008 yerli sektör profesyoneli tarafından ziyaret edildi. Son yıllarda pandemi sebebi ile yaşanan seyahat kısıtlamalarına rağmen yabancı ziyaretçi sayısında artış fuara ilgiyi yansıttı.

ALUEXPO Fuarının tanıtımı amaçlı yapılan duyuru, reklam gibi çalışmaların yanı sıra T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından sağlanan Alım Heyeti desteği ile yurt dışından birçok ilgili fuarı ziyaret etme imkanı buldu. Bunun yanısıra Hannover Messe Ankiros Fuarcılık A.Ş. tarafından gerçekleştirilen delegasyon çalışmaları ile  bu yıl da yurtdışından gelen ziyaretçi sayısı, fuarlarına göre artışını sürdürdü.

Ülkemizin alüminyum sektöründe faaliyet gösteren bölgelerindeki Sanayi ve Ticaret Odaları, Organize Sanayi Bölgeleri ile temasa geçilerek alüminyum sektöründe çalışan ve üretimlerinde alüminyum kullanan firmaların bilgilendirilmesi sağlandı. Fuarı ziyaret etmek isteyen bu firmalar için ücretsiz otobüs ve uçak ulaşımı tahsis edildi.

EŞ ZAMANLI SEMPOZYUM

Alüminyum Sektörünün Uzmanları ve Akademisyenler 10. Uluslararası Alüminyum Sempozyumu’ndaydı.

ALUS’10’da, ulusal ve uluslararası alanda sektörün önde gelen isimleri, uzmanlar ve akademisyenlerden oluşan 50’yi aşkın konuşmacı yer aldı. Sempozyumda düzenlenen 8 farklı ülkeden 12 Davetli Konuşmacı’nın katılımıyla oluşan ve Sempozyumun ilk günü 3 ayrı oturumla gerçekleştirilen açılış paneli dahil olmak üzere toplam 13 oturumla, alüminyum sektörü, küresel ve ulusal, bölgesel ölçeklerde tüm yönleri ile ele alındı. Sempozyumda ayrıca 81 bildiri ile sektöre ilişkin başarılı çalışmalar paylaşıldı. Alüminyum sektörünün uluslararası arenadaki buluşma platformuna dönüşen ALUS’10, sektörün ekonomik, teknolojik ve bilimsel alanlarda ele alındığı oturumlarıyla, Türkiye’nin alüminyum dünyasındaki yeri ve geleceğine dair önemli bir projeksiyon oluşturdu.