ELVAL, ALUMINIUM ROLLING DIVISION OF ELVALHALCOR S.A.

Telefon / Phone: +302262053111

Adres / Address: 61ST KM ATHENS- LAMIA NAT. ROAD, GR 32011 OINOFYTA, VIOTIA

Stand No: H1-E140

Product Categories:

1.4 Yari Bitmis Ürünler, Ara Üretimler
1.4.1 Haddelenmis Ürünler
1.4.5 Pul ve Diskler
1.4.14 Levha
4 Farkli Endüstriler için Alüminyum Ürünler
4.1 Yapi ve Imalat
4.2 Otomotiv ve Tasima Endüstrisi
4.3 Elektrik ve Elektronik Mühendisligi
4.4 Ev Gereçleri Endüstrisi
4.5 Makina Mühendisligi ve Genel Mühendislik
4.6 Tasarim Hedefli Uygulamalar
4.7 Fabrika Ekipmanlari
4.8 Diger Malzemeler

Elval is the aluminium rolling division of ElvalHalcor S.A., one of the leading flat rolled aluminium manufacturers worldwide and the only one in Greece.
For more than 40 years, Elval has been recognised as a trusted partner with a broad portfolio of quality products for the packaging, construction, shipbuilding, automotive, energy, industrial and HVAC markets. Through an established global commercial network across 21 countries, Elval exports approximately 80% of its production to more than 60 countries and offers reliable and competitive solutions that meet the requirements of the most demanding global customers.
Elval has the ability to sustainably produce wide coils (up to 2.5 m) for diverse applications in a number of markets. Having completed a major investment plan in state-of-the-art equipment, Elval is able to operate cutting edge production facilities, with an annual capacity of over 420,000 tons.
With a strong focus on quality and innovation, Elval invests significantly in product development, employee training and the improvement of its facilities. Through the Elval Technology Centre, a department dedicated to R&D, Elval is able to introduce innovations in both manufacturing processes and high quality products. The emphasis on continuous product development and the ongoing exchanges of know-how, aim to the continual improvement of products and services offered to its customers.

Elval, dünyanin önde gelen yassi haddelenmis alüminyum üreticilerinden biri ve Yunanistan’daki tek üretici olan ElvalHalcor S.A.’nin alüminyum haddeleme bölümüdür.
Elval, 40 yili askin bir süredir paketleme, insaat, gemi yapimi, otomotiv, enerji, endüstriyel ve HVAC pazarlari için genis bir kaliteli ürün portföyü ile güvenilir bir ortak olarak taninmaktadir. Elval, 21 ülkede yerlesik bir küresel ticari ag araciligiyla üretiminin yaklasik %80’ini 60’tan fazla ülkeye ihraç ediyor ve en talepkar küresel müsterilerin gereksinimlerini karsilayan güvenilir ve rekabetçi çözümler sunuyor.
Elval, çesitli pazarlarda kapsamli uygulamalar için genis bobinleri (2,5 m’ye kadar) sürdürülebilir bir sekilde üretme yetenegine sahiptir. Son teknoloji ekipmanlarda büyük bir yatirim planini tamamlayan Elval, yillik 420.000 tonun üzerinde kapasiteye sahip son teknoloji üretim tesislerini isletebilmektedir.
Kaliteye ve yenilige güçlü bir sekilde odaklanan Elval, ürün gelistirmeye, çalisan egitimine ve tesislerinin iyilestirilmesine önemli ölçüde yatirim yapmaktadir. Ar-Ge’ye adanmis bir departman olan Elval Teknoloji Merkezi araciligiyla Elval, hem üretim süreçlerinde hem de yüksek kaliteli ürünlerde yenilikler sunabilmektedir. Sürekli ürün gelistirmeye ve devam eden teknik bilgi alisverisine verilen önem, müsterilerine sunulan ürün ve hizmetlerin sürekli iyilestirilmesini amaçlamaktadir.