TALSAD-TÜRKIYE ALÜMINYUM SANAYICILERI DERNEGI

Telefon / Phone: +902123209217

Adres / Address: WORKINTON ÇALISMA OFISLERI, MAHMUTBEY MAH. TASOCAGI YOLU CAD. BALANCE GÜNESLI SITESI NO:19/1 BAGCILAR – ISTANBUL

Stand No: H1-G200

Product Categories:

5.11 Dernekler, Birlikler

As the leading representative of the Turkish aluminium industry, TALSAD works for sustainable growth and development of the aluminium industry in local and regional markets, development and implementation of new and advanced technologies, implementation of good practices in health, safety and environment and works to develop strong local and international partnerships.

Turkish aluminium industry has been spread over a wide range of segments and industrial sectors including extrusion, rolling, casting, billet and ingot production, architectural and industrial applications including primary aluminium production. Turkish aluminium industry has achieved sustainable high growth rate over the last decade and therefore has strengthen its place in the world markets.

TALSAD, Türkiye alüminyum sektörünün en güçlü temsilcisi olarak alüminyum pazarinin saglikli büyümesi ve gelismesi, yeni ve ileri teknoloji uygulamalarinin yayginlasmasi, çevre, insan sagligi ve kalite alaninda iyi uygulamalarin çogaltilmasi ve sürdürülebilirligin saglanmasi, sektörel bilgi, farkindalik ve veri kalitesinin gelistirilmesi, Türk Alüminyum sektörünün dünya ve bölge pazarlarindaki payinin artmasi için çalisir.

Türkiye alüminyum sektörü; ana mamül üretimi, ekstrüzyon, haddeleme, döküm, biyet ve külçe üretimi, iletken endüstrisi, mimari ve endüstriyel uygulamalari ile son derece genis bir alana yayilmis ve dünya pazarlarinda güçlü yerini almistir.