ISTANBUL TEKNIK ÜNIVERSITESI

Telefon / Phone: +902122853367

Adres / Address: METALURJI VE MALZEME MÜHENDISLIGI BÖLÜMÜ MASLAK KAMPÜSÜ MASLAK 34469 SARIYER, ISTANBUL

Stand No: H2-D210

Product Categories:

5.8 Egitim
5.9 Arastirma

The Department of Metallurgical and Materials Engineering at ITU adopts a multidisciplinary approach to developing practical engineering solutions in its field and integrates them with fundamental sciences. Understanding the production, structure, composition, and properties of materials, innovating from these characteristics to develop new materials and offering efficient and sustainable alternatives form the foundation of the department’s work.
Within our department, the laboratories and ongoing research activities operate at international standards in areas such as material characterization, powder metallurgy, ceramic synthesis and shaping, thin ceramic film production, surface engineering, extractive metallurgy, mechanical metallurgy, polymer materials research and development, and more.
Additionally, our department is cultivating applications, materials, and engineers who design, develop, and implement solutions to national and international engineering challenges by developing pioneering materials in response to emerging trends and innovative applications, determining properties, and studying the effects of process parameters on final characteristics.

ITÜ Metalurji ve Malzeme Mühendisligi Bölümü, çok disiplinli bir çalisma yaklasimi benimseyerek, alaninda etkili mühendislik çözümleri gelistirmekte ve bunlari temel bilimlerle bütünlestirmektedir. Malzemelerin üretimi, yapisi, kompozisyonu ve özelliklerinin anlasilmasi; bu özelliklerden hareketle yenilikçi malzeme gelistirme; verimli ve sürdürülebilir alternatifler sunma, bölümün çalismalarinin temelini olusturmaktadir.
Bölümümüz bünyesinde yer alan laboratuvarlar ve yapilan çalismalar ile malzeme karakterizasyonu, toz metalurjisi, seramik sentezi ve sekillendirme, ince seramik film üretimi, yüzey mühendisligi, ekstraktif metalurji, mekanik metalurji, polimer malzemeler arastirma ve gelistirme, vb. alanlarda uluslararasi standartlarda faaliyet göstermektedir.
Ayrica, bölümümüz yükselen trendlere ve yenilikçi uygulamalara yönelik öncü malzemelerin gelistirilmesi, özelliklerin belirlenmesi, proses süreci parametrelerinin nihai özelliklere etkisinin incelenmesi gibi konularla, ulusal ve uluslararasi düzeydeki mühendislik sorunlarina çözüm getiren uygulamalar, malzemeler ve bunlari tasarlayan, gelistiren ve uygulayan mühendisler yetistirmektedir.