BIRLESIK METAL VE ISIL ISLEM SAN. VE TIC. LTD. STI.

Telefon / Phone: +902165933060

Adres / Address: ITOSB 3.CD NO: 10 TEPEÖREN TUZLA ISTANBUL

Stand No: H3-D108

Product Categories:

1.4.1 Haddelenmis Ürünler
1.4.10 Kalipta veya Serbest Dövülmüs Ürünler
1.4.14 Levha
1.4.15 Çubuk
1.7 Toz Metalurjisi
1.8 Digerleri
2.14 Dövme ve Ekstrüzyon Kaliplari
2.21.1 Kalip Çelikleri, Malzemeleri
2.21.3 Kaliplarin Isil, Yüzel Islemleri
2.22 Kalite Kontrol ve Test
5.3 Mühendislik Hizmetleri
5.5 Danismanlik

Birlesik Metal who has leaded lots of innovations since it was established in Turkiye, has reached over 12.000 commercial cooperation, has exported to over 53 countries, has introduced and brought in countless unknown steels to the industry, has designed, produced and presented 15 different steel grades with Turkish engineers to the world market.

Birlesik Metal, who produce tool steel and special alloys in Turkiye with fully entegrated production facilities. Within its melting and forging capacity, able to produce wide range of grade and size in house.
One of the most important innovations brought by Birlesik Metal to the industry is the new designed “company specific” steels for the specific production process. Birlesik Metal brought in several new steel to Turkiye since 2002. Now, with the concept of “Birlesik – Performance”, it collects all these new generation steels under a single group and also closely follows all developments in the world regarding special steels and presents these process oriented high performance steels to our valuable industrialists.

Birlesik Metal’s founding philosophy, “If no one can solve, BIRLESIK solve” thought; is our consciousness to give what we gain from this country to this country and to carry the feeling of paying our debt, which will never end.

Türkiye’de kuruldugu günden bu yana birçok yenilige öncülük eden Birlesik Metal, 12.000’in üzerinde ticari isbirligine ulasmis, 53’ün üzerinde ülkeye ihracat yapmis, sayisiz bilinmeyen çeligi sektöre tanitmis ve kazandirmis, 15 farkli çelik kalitesini Türk mühendisleri ile tasarlamis, üretmis ve dünya pazarina sunmustur.

Birlesik Metal, Türkiye’de tam entegre üretim tesisleri ile takim çeligi ve özel alasimlar üretmektedir. Ergitme ve dövme kapasitesi dahilinde genis kalite ve ebat yelpazesini kendi bünyesinde üretebilmektedir.

Birlesik Metal’in sektöre getirdigi en önemli yeniliklerden biri, spesifik üretim süreci için yeni tasarlanmis “firmaya özel” çeliklerdir. Birlesik Metal, 2002 yilindan bu yana Türkiye’ye birçok yeni çelik kazandirdi. Simdi ise “Birlesik – Performans” konsepti ile tüm bu yeni nesil çelikleri tek bir grup altinda toplamakta ve ayrica özel çelikler konusunda dünyadaki tüm gelismeleri yakindan takip ederek proses odakli bu yüksek performansli çelikleri degerli sanayicilerimize sunmaktadir.

Birlesik Metal’in kurulus felsefesi olan “Kimse çözemezse BIRLESIK çözer” düsüncesi; bu ülkeden kazandiklarimizi bu ülkeye verme bilincimiz ve hiç bitmeyecek olan borcumuzu ödeme duygusunu tasimamizdir.