VAN ALÜMINYUM BAKIR DÖKÜM SAN. TIC. A.S.

Telefon / Phone: +902125449735

Adres / Address: RAMI KISLA AD.ÖZAYDINLAR IS MERKEZI NO:31 KAT:5 EYÜP, ISTANBUL

Stand No: H1-F110

Product Categories:

1 Ham Maddeler , Birincil Metal Ürünler , Yari Bitmis Ürünler
1.1 Ham Maddeler, Isletme (Yardimci) Maddeleri
1.4.16 Külçe

VAN ALUMINUM COPPER CASTING INDUSTRY AND TRADE INC. It first started its activities as an aluminum casting facility in Van Organized Industrial Zone in 1995. In the following years, the company; has used the long-established commercial equipment and knowledge of its founding partners to supply the raw material needs of the metal industry.

Foreign companies that supply raw materials to itself; As well as the mutual trust and fair profit sharing understanding it has established with the companies that are its customers, it has improved its field of activity and service every year. With its strong capital structure, dynamic and flexible working ability, it continues its activities at the company headquarters in Eyüp district of Istanbul.

Its main products are; Aluminum, Copper Cathode, Anode, Scrap Stainless Steel and Nickel, Zinc Ingot and Lead Ingot.

VAN ALÜMINYUM BAKIR DÖKÜM SAN VE TICARET A.S. ilk olarak 1995 yilinda Van Organize Sanayi Bölgesi’nde alüminyum döküm tesisi olarak faaliyete baslamistir. Sonraki yillarda sirket; kurucu ortaklarinin uzun yillara dayanan köklü ticari donanimi ve bilgi birikimini , metal sektörünün hammadde ihtiyaçlarinin tedarigi yönünde kullanmistir.

Gerek kendisine hammadde tedarigini saglayan yurt disi sirketleri; gerekse de kendi müsterisi olan sirketler ile arasinda kurdugu karsilikli güven ve adil kazanç paylasim anlayisi sayesinde, her geçen yil faaliyet ve hizmet sahasini gelistirmistir. Güçlü sermaye yapisi dinamik ve esnek çalisma yetenegi ile Istanbul’un Eyüp ilçesindeki sirket merkezinde faaliyetlerini sürdürmektedir.

Baslica ürünleri; Alüminyum, Bakir Katot, Anot, Hurda Paslanmaz Çelik ve Nikel, Külçe Çinko ve Külçe Kursundur.