URC UNITED REFRACTORIES CO.

Telefon / Phone: +902164673140

Adres / Address: 264 VALLEY BROOK ROAD, MC MURREY, PA 15317

Stand No: H2-B100

Product Categories:

2.11 Refrakterler ve Yalitim Malzemeleri

URC-United Refractories, an American based refractory producer has been developing high performance products serving casting, steel, aluminium, cement, energy and fertilizer industries for the last 45 years. It serves special refractory solutions with high performance monolithic design based on process and durability needs. These solutions include not only product recommendation but also quality, technology and service support.

URC has been serving metal and non-metal induction systems as well as gas and coal fired applications. Moreover, to stay current with tomorrow’s technology, It has been collaborating (partnering) with original equipment manufacturers on latest induction furnace technology.

URC has a research and development site in Brookville, Indiana, constantly developing and updating, to exceed its customers specific needs and expectations and to make sure its products stay as market leaders.

URC has its main manufacturing facilities in Brookville, Indiana, United States of America. It also has additional licenced production facilities and distributors in India, Japan, China, Brasil and Turkey. AKM is one of those companies which has production licence in Turkey as well as the distributor of URC.

URC – United Refractories Company 45 yili askin zamandir yüksek performans gösteren ürünleri gelistirerek döküm, demir-çelik, alüminyum, çimento, enerji ve gübre endüstrilerine tedarik eden Amerika merkezli global bir refrakter üreticisidir. Endüstrilerin proses ihtiyaçlarini ve kullanim süresi gereksimlerini karsilayan, performans tasarimli monolitik ve özel refrakter çözümleri sunar. Bu çözümler, içerisinde sadece ürün tavsiyesini degil, kalite, teknoloji ve servis destegini de barindirir.

Firma, metal ve metal disi indükleme sistemlerine, gaz ve kömürle yakilan uygulamalara da hizmet vermektedir. Dahasi, yarinin teknolojisini bugünden sunmak üzere içinde en son indükleme teknolojisini barindiran firinlarin da dahil oldugu sistemlerin üreticisi, dünya çapindaki Orijinal Ekipman Üreticileri (OEM) ile ortak çalismalar yürütmektedir.

URC ürünlerinin sektörde lider olmasini saglamak ve kullanicilarinin özgün ihtiyaçlarinin ötesine geçebilmek için Brookville, Indiana’daki arastirma ve gelistirme merkezi ile durmaksizin yenilik yaratmaktadir..

Üretimini Brookville, Indiana, Amerika Birlesik Devletleri’nde gerçeklestiren URC’nin ayni zamanda Hindistan, Japonya, Çin, Brezilya ve Türkiye basta olmak üzere olmak üzere dünyanin farkli bölgelerinde lisansli üretici ve dagiticilari bulunmaktadir. AKM Metalurji de URC’nin Türkiye’deki lisansli üreticisi ve distribütörüdür.