TÜDÖKSAD, TÜRKIYE DÖKÜM SANAYICILERI DERNEGI

Telefon / Phone: +902122671398

Adres / Address: ORTAKLAR CAD. BAHÇELER SOK. 18 IS MERKEZI KAT:4 MECIDIYEKÖY ISTANBUL 34394

Stand No: H2-A170

Product Categories:

5.11 Dernekler, Birlikler

Turkish Foundry Association (TÜDÖKSAD) is founded in 1976 by leading foundry industrialists and companies with the aim of providing support to enhance the economic progress of the metal casting industry and assisting its member companies to effectively manage all production operations and profitably market their products and services.
TÜDÖKSAD is a non-governmental organization with voluntary membership, which represents the leading firms, industrialists and managers of the foundry business. Our Association, covering all of the largest foundries and most of the SMEs as our members, have 137 member foundries and 52 associate members.
Turkish foundry sector is actively represented by TÜDÖKSAD in national and international platforms. TÜDÖKSAD promotes the interests of the metal casting industry in front of the related executive branches of the government. TÜDOKSAD members are actively participating to sectional committees and decision making bodies in national chambers of commerce and industry, hence contributing to the shaping of the national policies and priorities affecting the foundry industry.
TÜDÖKSAD is a member of the World Foundry Organization (WFO) since 1989 and became a member of The European Foundry Association (CAEF), the organization union of the European foundry industry, in 2007. TÜDOKSAD supports the biannual Ankiros, Annofer, TurkCast and Aluexpo fairs.

Güçlü bir döküm sektörüne sahip olmadan kalkinmanin ve sanayide sürdürülebilirligin mümkün olmadigi gerçeginden hareketle, TÜDÖKSAD 8. Cumhurbaskanimiz Turgut Özal ve dönemin önde gelen diger sanayicileri ile beraber 1976 yilinda kurulmus ve 43 yildir sektörün gelisimi yönünde faaliyetlerini sürdürmektedir.
T.C. Bakanlar Kurulu karariyla 1995 yilinda Türkiye Döküm Sanayicileri Dernegi ismini alan dernegimiz 1989 yilinda (WFO) Dünya Dökümcüleri Birligi ve 2007 yilinda da (CAEF) Avrupa Dökümcüler Birligi’nin üyesi olarak sektörü yurt disinda temsil etmekte ve dünyadaki teknolojik çalismalari ve gelismeleri üyelerine aktarmaktadir. Ayrica, sektörümüzün teknik gelisimine katki saglayabilmek için uluslararasi kongre ve egitim çalismalarina agirlik vererek, üye kuruluslarimizin arzu edilen uluslararasi basari seviyelerine erismesine destek olmaktadir.
Ülkemizde metal döküm sektöründe; üretimin %85’i, ihracatin %90’dan fazlasi, alaninda tek sektörel kurulus olan TÜDÖKSAD’in üyesi olan 137 dökümhane tarafindan gerçeklestirilmekte, 52 tedarikçi üyemiz tarafindan da hammadde, sarf malzemeleri, mühendislik, fuar ve danismanlik hizmetleri alanlarinda desteklenmektedir.
Türkiye Döküm Sanayicileri Derneginin yönlendirdigi ve gelistirdigi, Döküm Sektörünün Avrupa’daki en önemli ikinci fuari haline gelen Ankiros TurkCast ve Aluexpo fuarlari iki senede bir Istanbul’da yapilarak yerli ve yabanci yatirimcilarin ve üreticilerin ilgi odagi olmaktadir.