TMMOB MAKINA MÜH. ODASI ISTANBUL SUBESI

Telefon / Phone: +902122529500

Adres / Address: KATIP MUSTAFA ÇELEBI MAHALLESI IPEK SOKAK NO:9 BEYOGLU/ISTANBUL

Stand No: H3-G240

Product Categories:

5.3 Mühendislik Hizmetleri
5.5 Danismanlik
5.8 Egitim
5.9 Arastirma
5.10 Yayin
5.11 Dernekler, Birlikler

UCTEA Chamber of Mechanical Engineers is a professional association as a public institution which was established in the context of the constitution of Republic of Turkey in 1954. Chamber of Mechanical Engineers is one of the 24 constituent chambers of engineering of the Union of Chambers of Turkish Engineers and Architects. Chamber of Mechanical Engineers has become a wide spread organization; covering the whole country through its 18 Branches, 56 Provincial and 43 County Representative Offices, 7 Professional Auditing Offices, Notified Body, Accredited Inspection Center, Accredited Experimentation Laboratory, Accredited Calibration Laboratory, Accredited Personnel Certification Center, Welding Training and Inspection Center, Institute of Profession Education and 5 Applied Training Centers.
The total number of chamber members has exceeded 130.000 in 2022, which were only 902 in 1954.

TMMOB Makina Mühendisleri Odasi, Anayasanin 135. Maddesi dogrultusunda çikarilan 6235 sayili Türk Mühendis ve Mimar Odalari Birligi (TMMOB) kanununa göre 1954 yilinda kurulmus kamu kurumu niteliginde bir meslek kurulusudur.
Makina Mühendisleri Odasi yurt içinde ve yurt disinda Makina, Endüstri, Isletme, Sanayi, Uçak, Havacilik, Uzay, Sistem, Makina Teknik Metot, Imalat-Üretim, Üretim Teknigi-Sistemleri, Mekatronik, Otomotiv ve Enerji Sistemleri Mühendisligi ögretimi yapan üniversitelerin fakülte ve bölümlerinden mezun olarak diploma ve ruhsatname almis, Türkiye sinirlari içinde meslek ve sanatlarini uygulamaya yasal yetkili olup, mesleki çalismalarda bulunan tüm mühendisleri içinde toplamaktadir.
Makina Müh. Odasi her yil artan üye sayisi ve faaliyetleriyle bugün TMMOB çatisi altinda üye sayisi açisindan en büyük ve en aktif üye tabanina sahip Odadir. Günümüz degisen kosullarina göre kendisini yapilandiran Odamiz, geçmiste oldugu gibi bugün de ülkenin dört bir yaninda örgütlü bir güç olmayi sürdürmektedir.
2022 yili itibariyle 18 Sube, 56 Il Temsilcigi, 41 Ilçe Temsilciligi, 10 Mesleki Denetim Bürosu, Asansör Onaylanmis Kurulusu, Akredite Muayene Kurulusu, Akredite Deney Laboratuvari, Akredite Kalibrasyon Laboratuvari, Akredite Personel Belgelendirme Kurulusu, Meslek Içi Egitim Merkezi, 4 Uygulamali Egitim Merkezi ve Araç Tespit Merkezleri ile ülke genelinde yaygin bir örgütlenme düzeyine ulasmistir. 1954’te 902 olan üye sayimiz Subat 2022 tarihinde 122.314’e ulasmistir.