CMG ALÜMINYUM SANAYI VE TICARET A.S.

Telefon / Phone: +905443444544

Adres / Address: ZIYA GÖKALP MAH. SÜLEYMAN DEMIREL BULV. THE OFFICE NO:7/177 BASAKSEHIR/ISTANBUL

Stand No: H1-B130

Product Categories:

1.2 Birincil Metal Ürünler, YenitemIden Ergitilmis Ürünler
1.5.5.3 Kütük

CMG Aluminum Inc. combined its 30 years of aluminum experience with billet production in 2017, establishing itself among the reliable and reputable companies in the industry. The board of directors, consisting of Cemal GÜNES and Bilal GÜNES, bring together the 30 years of experience gained from Özgünes Aluminum, a family-owned company, with CMG Aluminum Inc.

With two separate factories spanning a total area of 14,000 square meters, including 7,000 square meters of open space and 7,000 square meters of closed space, CMG Aluminum Inc. continues its production with a capacity of 5,000 tons per month and 60,000 tons per year.

As one of the rising stars in our country and the aluminum industry, CMG Aluminum Inc. strives to achieve the highest quality billet production in Turkey and Europe, while also preserving the environment and raising the bar day by day.

With the goal of meeting a significant portion of the market demand in Istanbul and Turkey, CMG Aluminum Inc. aims to export to various parts of the world, particularly European Union countries, as part of its export target and vision.

CMG Alüminyum A.S. 30 yillik alüminyum tecrübesini 2017 yilinda billet üretimi ile bulusturarak sektörün güvenilir ve nitelikli firmalari arasinda yerini aldi. Sirketin yönetim kurulu baskanlari Cemal GÜNES ve Bilal GÜNES aile sirketi olan Özgünes Alüminyum’dan edindikleri 30 yillik tecrübeyi CMG Alüminyum A.S. ile bulusturmaktadir.

CMG Alüminyum A.S. 7000 metrekaresi açik 7000 metrekaresi kapali olmak üzere toplam 14000 metrekare alanda iki ayri fabrikada, 5000 ton/ay – 60000 ton/yil kapasiteyle üretime devam ediyoruz.

Ülkemizin ve alüminyum sektörünün yükselen yildizlarindan olan CMG Alüminyum A.S. çevreci yaklasimiyla bir yandan dogayi koruyan bir yandanda çitayi her geçen gün yükselterek Türkiye’nin ve Avrupa’nin en kaliteli billet üretimini gerçeklestirmeye çaba ve emek sarfediyor.

Istanbul ve Türkiye pazar ihtiyacinin önemli bir kismini karsilama hedefinde olan CMG Alüminyum A.S. basta Avrupa Birliigi ülkeleri olmak üzere dünyanin dört bir yanina ihracat hedefine ve vizyonuna sahiptir.