ATM ATILIM TEKNIK METAL SAN. TIC. LTD. STI

Telefon / Phone: +903122672145

Adres / Address: VELIMESE OSB MAHALLESI 218. SOKAK NO:1/1 ERGENE TEKIRDAG

Stand No: H3-C100

Product Categories:

1.4.4 Yuvarlak Taslaklar
1.4.6 Ekstrüzyon Ürünleri
1.4.15 Çubuk
1.4.16 Külçe
1.5.5.2 Çubuk
1.5.5.3 Kütük
1.6 DeoksitemIdasyon Ürünleri

Our company was established in 1999 in Ankara under the slogan ‘Anything can be made in Turkey’ and with the title ATM Atilim Teknik Makine. We operate in the recycling and casting industry, manufacturing machines in a covered area of 20,000 m². Our company specializes in aluminum recycling machines and also excels in the production of high-tech components for the defense industry, thanks to our advanced machinery.
In Tekirdag province, we have completed the first phase of our 15,000 m² test center. Here, we would like to display the live performance of our aluminum recycling and casting machines to our valuable customers, allowing them to visually experience the quality and efficiency of our products.
With the completion of the second phase, which is planned to be finished by the end of this year, we will be able to produce aluminum billets, slabs, T-bars, and ingots from 100% scrap material. This emphasizes that our aluminum products are entirely made from recycled materials, highlighting our commitment to sustainability.
Through our test laboratory, advanced R&D center, and numerous certifications, we meticulously control the quality of our products and carefully manage our production processes. We take pride in providing services to both domestic and international Non-Ferrous recycling and Iron Casting facilities, tailored to our customer’s specific requirements. With our references, we continue to progress forward.

Firmamiz 1999 yilinda “Türkiye’de Yapilamayacak Imalat Yoktur” slogani ve ATM Atilim Teknik Makine unvaniyla Ankara’da kurulmus olup 20.000 m² kapali alanda geri dönüsüm ve döküm sektörüne makine imalati yapmaktadir. Alüminyum geri dönüsüm makineleri konusunda uzmanlasmis olan firmamiz, ayni zamanda gelismis makina parkimiz sayesinde savunma sanayi için de askeri sinif seviyesinde yüksek teknolojik parça imalati da gerçeklestirmektedir.
Tekirdag ilinde kurulumun birinci etabi tamamlanan 15.000 m² test merkezimizde, imalatini yaptigimiz Alüminyum Geri Dönüsüm ve Döküm Makinelerimizin performansini müsterilerimize canli bir sekilde göstererek, ürünlerimizin kalitesini ve etkinligini görsel olarak deneyimlemelerine olanak saglamaktayiz.
Bu yilin sonuna kadar tamamlamayi planladigimiz ikinci etapla birlikte, yüzde yüz hurda malzemeden alüminyum billet, slab, T-bar ve külçe üretimi yapilabilecektir. Bu sayede alüminyum ürünlerimizin tamamen geri dönüstürülmüs malzemelerden üretilebildigini ve sürdürülebilir bir yaklasim benimsedigimizi vurgulamaktayiz.Test laboratuvarimiz, gelismis Ar-Ge merkezimiz ve çok sayida belge ve sertifikalarimiz sayesinde ürünlerimizin kalitesini titizlikle kontrol ediyor, üretim süreçlerimizi özenle yönetiyoruz. Müsterilerimizin özel taleplerine uygun teknik altyapimizla Demirdisi Geri Dönüsüm Tesislerine ve Döküm sektörüne hem yurt içinde hem de yurt disinda hizmet sunmaktan gurur duyuyoruz.Referanslarimizla hep ileriye dogru ilerlemeye devam ediyoruz.